no-img
فروشگاه آنلاین پویا فایل

کتاب باستان شناسی و سفال - فروشگاه پویا فایل


فروشگاه آنلاین پویا فایل
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PDF
کتاب باستان شناسی و سفال
pdf
دسامبر 12, 2016
2 مگابایت
3000 تومان
2 فروش

کتاب باستان شناسی و سفال


نوع : pdf

نوع نگارش : فارسی

تعداد صفحات : 10

تعداد جلد : 1

رابطه میان آیین تدفین و سفال

در بسیاری از پدیده های فرهنگ بشری همچون اساطیر، ادیان، مذاهب و آیین ها و ادبیات و هنر و خلاصه آنچه که بیشتر با زندگی مردم سر و کار دارد با رمز پردازی روبرو هستیم، چرا که رمز در گذشته از معنی ویژه و بلاواسطه ای برخوردار بوده است که مستقیمآ به یک مضمون معنوی برتر که قابل تجسم نیست اشاره می کند. زبان رمزی ممکن است یک عنصر طبیعی مانند نور باشد که به عنوان رمز حقیقت به کار می رود. انسان برای آنچه می خواهد ابراز دارد قبل از نوشتن غالبآ به نشانه ها و صوری که جنبه ی توصیفی دقیق نداشتند توسل می جست.

این علایم بر اثر کثرت استفاده معانی خاصی یافتند، مثلآ «چرخ» افکار آدمی را به سمت خدای آفتاب رهبری می کند یا همان گردش ماه و مهر و هم گذشت زمان؛ اما استدلال و توصیف بشر در شرح موجودیت خدای زمان و خدای خورشید ضعیف بود و همین محدودیت های اندیشه و عقل، به او زبان نشانه ها را آموخت. علایم رمزی بنابر تعداد و تاریخ و مکان پیدایش آنها به معانی گوناگون اشاره دارند و این به سبب استعداد تنوع پذیری رمزها است. تفسیر رمزها بر حسب ذهنیت و نظرگاه های مفسران تنوع پیدا می کند از این رو بررسی دقیق رمز های آیینی شاید امکان پذیر نباشد، چرا که رمز در نهاد خود چیزی مبهم و ناشناخته است. (1) مثلآ در رموز به خاک سپاری ایرانیان برخی نشانه ها و شاکله های مشخص مرتبآ تکرار می گردند و بررسی این علایم شاید بتواند رهیافتی به سمت زیباییشناسی و رمزشناسی زندگی گذشتگان گردد.

اول اینکه در سطح زمین باید نشانه هایی وجود داشته باشد. مثلا تخته سنگی که بتواند نظرها را به خود جلب نماید، باید با بقیه سنگهای اطراف فرق داشته باشد و به راحتی نتوان آن را جابجا نمود و یا اینکه نوشته و نشانه هایی بر روی سنگ وجود داشته باشد و یا …

توجه داشته باشید وجود تخته سنگ، درخت کهنسال، چشمه آب، تپه و تل خاکی، دلیل وجود حتمی و صددرصدی گنج و دفینه نیست!

بعضی از افراد فکر می کنند که هر تپه ای نشانه گنج است، در صورتی که از نشانه های وجود گنج در یک تپه این است که اولا خاک آن دستی بوده و نباید بکر یا طبیعی و دارای رگه های سنگی باشد. ثانیا تپه در محلی قرار گرفته باشه که در اون منطقه مشابه اون تپه کم باشد و در نزدیکی اون تپه آثاری همچون درخت کهنسال و چشمه آب و … وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که با دیدن درست آثار و علائم موجود و گمانه زنی درست و اصولی، می تواند شما را از حفاریهای بیهوده و مایوس کننده، تا حدود زیادی نجات دهد!موضوعات :

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پوسته وردپرس