no-img
فروشگاه آنلاین پویا فایل

کتاب ری باستانی - فروشگاه پویا فایل


فروشگاه آنلاین پویا فایل
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PDF
کتاب ری باستانی
pdf
دسامبر 7, 2016
70 کیلوبایت
3000 تومان
0 فروش

کتاب ری باستانی


نوع : pdf

نوع نگارش : فارسی

تعداد صفحات :7

تعداد جلد : 1

آشنایی با شهر باستانی ری

مطالعات باستان شناسی انجام شده نشان می‌دهد كه شهر باستانی ری با بیش از هشت هزار سال سابقه، یكی از بزرگترین مراكز تمدنی شناخته شده دنیاست.

ری در گذشته‌های دور به زبان یونانی به راگو، راگا، راكیا، در زبان ارمنی ری، در زبان سریانی دورا در زبان پهلوی رگ ،راگاری و در كتیبه بیستون كرمانشاه از آن به عنوان راگا یاد شده است.

در تقسیمات پیش از اسلام، ری جزو سرزمین قوم ماد بوده و ماد راگیان یا ماد رازی نامیده می‌شده است. ری پایتخت بهاره اشكانیان بوده و به آن ارشكیه می‌گفته‌اند، مادها به ری اورپس هم می‌گفته‌اند.

در عهد سلوكیان زلزله شدیدی شهر ری را ویران كرد ،و درزمان سلوكوس اول مشهور به نیكاتر پادشاه یونانی، (312 – 280پیش از میلاد) ویرانی‌ها مرمت و شهر بار دیگر از نو ساخته شد.

چشمه علی، باروی ری، آتشكده ری، استودان گبرها واقع در دامنه شمال غربی كوه بی‌بی‌شهربانو، قلعه گبری، برج طغرل، ابن بابویه (شیخ صدوق) و… از جمله آثار باستانی در ری است كه مورد بازدید علاقه مندان قرار می‌گیرد.

تپه‌چشمه‌علی درسال 1313تا 1315 هجری شمسی توسط یك هیات باستان شناسی از شهر بوستون و بنیاد فرهنگی ویلیام بویس از موزه دانشگاه فیلادلفیای آمریكا به سرپرستی دكتر اریك فردریك اشمیت برای نخستین بار مورد كاوش قرار گرفت و آثاری سفالین متعلق به هفت هزار سال پیش از این تپه بدست آمد كه برخی از آنها در حال حاضر در موزه‌های ایران و جهان نگهداری می‌شود.

سفال‌های منقوش چشمه علی كه دارای چهار نقش انسانی، حیوانی، هندسی و گیاهی است، هركدام از این نقوش حامل پیامی خاص است. باروی ری، دیواری است دفاعی كه در دوره حكومت اشكانیان ساخته شده و دورتادور شهر را در بر می‌گرفته و هم‌اكنون تنها حدود سه كیلومتر از بقایای این دیوار كه قسمتی از آن بر روی صخره چشمه علی واقع شده باقی مانده است.

این دیوار در دوران ساسانی و دوران اسلامی نیز كاملا وجود داشته و مورد استفاده بوده و به عنوان سپری محكم در مقابل تهاجم دشمن بوده است، اما بیشترین آسیب بعد از حمله محمود غزنوی، پادشاهان مغول و حمله تیمورلنگ به آن وارد شد.

بخشی از این دیوار در محل صخره چشمه علی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در سالهای اخیر مرمت شده است. آتشكده ری، در روستای قلعه نو واقع در 12 كیلومتری جنوب شرقی ری، بر فراز تپه‌ای بلند بقایای آتشكده‌ای متعلق به دوران پادشاهی بهرام چوبین ساسانی، قرار دارد.دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پوسته وردپرس