no-img
فروشگاه آنلاین پویا فایل

کتاب باستان شناسی - فروشگاه پویا فایل


فروشگاه آنلاین پویا فایل
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PDF
کتاب باستان شناسی
pdf
دسامبر 18, 2016
1 مگابایت
3000 تومان
1 فروش

کتاب باستان شناسی


bastane_000001

 

باستان شناسی چیست؟ «شناخت گذشته انسان بر اساس شواهد مادی»: این تعریف را، اگر چه بسیار کلی است، بارها و بارها همه شنیده ایم، اما شاید هیچ کدام تا زمانی که اقدام به نوشتن مقاله ای درباره چیستی باستان شناسی نکرده ایم، هرگز به میزان گستردگی و پیچیدگی این تعریف کوتاه پی نبرده باشیم. اینکه «گذشته» چیست و اصلاً کدام گذشته؟ اینکه مفهوم «انسان» به تنهایی خود چه پیچیدگی هایی به دنبال دارد و نهایتاً چگونه «شناختی» و براساس کدام «شواهد مادی»؟ و پاسخ به این سوالات دقیقاً همان عاملی است که منجر به ایجاد نظرات و مکاتب گوناگون و گاه متناقض در زمینه باستان شناسی می شود و باز هم پاسخ به سوالی را که مطرح است مشکل تر می کند: باستان شناسی چیست؟

در این نوشتار نه به روش ها و فن آوری مورد استفاده در باستان شناسی (روش شناسی) پرداخته می شود، نه مسائل و مباحث نظری (شناخت شناسی) مطرح در این رشته تحقیقاتی همچون مسائل شناختی، عینیت باوری و نسبیت باوری، منطق گرایی، طبقه بندی اجتماعی و… که نیاز به مقدمه چینی ها و توضیحات فراوان دارند مطرح می شوند، بلکه تنها به باز نمودن تعریف ساده باستان شناسی (چیستی شناسی)، آن هم به صورت محدود اکتفا می کنیم. درباره چیستی باستان شناسی بسیار نوشته اند و از این پس نیز بسیار خواهند نوشت و البته قرار نیست هیچ کدام از این نوشتارها به سوالی که در ابتدا مطرح کردیم پاسخ کاملی بدهد، شاید تنها اضافه کردن خشتی بر دیوارِ در حال ساخت باستان شناسی کافی باشد.

 هر چقدر در حرفه باستان شناسی پیشتر برویم تعریف بهتری می توانیم از آن ارائه دهیم و مطمئناً تعریفی که کهنه کاران این حرفه از کارشان ارائه می دهند به مراتب کامل تر از تعریفی است که فردی با تجربیاتی در حد نگارنده ارائه می دهد. به نظر می رسد که بهترین تعریفی که یک باستان شناس در طول عمر خود می تواند از باستان شناسی ارائه دهد، تعریفی است که در هنگام مرگ ارائه دهد، و حتی اگر یک روز به عمر باستان شناس مذکور اضافه شود در همان یک روز شاید به تعریف بهتری دست یابد.

نوع : pdf

نوع نگارش : فارسی

تعداد صفحات : 214

تعداد جلد : 1دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پوسته وردپرس